باستان شناسان افغان در بخش سیستم های معلومات جغرافیایی آموزش دیده اند

باستان شناسان افغان در بخش سیستم های معلومات جغرافیایی آموزش دیده اند

آقای سلطان مسعود، یکی از ده تن باستان شناسان وزارت اطلاعات و فرهنگ که در یک کورس سه هفته ای در مورد تطبیق سیستم های معلومات جغرافیایی به باستان شناسی اشتراک نموده است، می گوید: “برنامه های مثل این برنامه آموزشی سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) می تواند به استقلالیت باستان شناسان کمک کند.”

وی می افزاید: “باستان شناسی در افغانستان نزدیک به سال 1922 آغاز شده است، اما معمولاً با حضور و دخالت کمرنگ افغان ها بوده است. در نتیجه، متخصصین افغان یک راه دراز پیش رو دارند تا به خودکفایی برسند و این چنین برنامه ها می توانند کمک کنند.”

آموزش سیستم های معلومات جغرافیایی توسط سازمان یونسکو در چارچوب طرح توسعه میراث فرهنگی و صنایع استخراجی تنظیم شده بود. این پروژه که توسط بانک جهانی تمویل می گردید، وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت معادن و پطرولیم را یاری می رساند تا بقایای باستانی یک شهر تاریخی بودایی در مس عینک را مدیریت نمایند. این سایت به نظر می رسد که یکی از مهمترین سایت در نوع خویش بوده که یکی از بزرگترین ذخایر مس در جهان می باشد. استفاده از تکنالوژی سیستم معلومات جغرافیایی برای تشخیص ماهیت و مقدار بقایای باستانی و به منظور ثبت و مستندسازی دقیق آنها در راستایی تضمین کار معدن و جریان استخراج آن هماهنگی شده که برای مفیدیت آینده افغانستان مورد بهره برداری قرار گرفته می تواند.

چندین ساحه دیگر که منافع باستانی و منابع طبیعی روی هم قرار گرفته است توسط این ابتکار سازمان یونسکو شناسایی شده اند. این ورکشاپ کارشناسان وزارت اطلاعات و فرهنگ را قادر می سازد تا تکنالوژی سیستم های معلومات جغرافیایی را مستقلانه استفاده و توسعه دهند و به آنها اجازه می دهد که کلیت قداست این سایت های میراث فرهنگی را محفوظ نگهدارند.
آقای مسعود تأکید می کند که “افغانستان دارای هزاران سایت های مهم باستانی است که نیازمند باستان شناسان شایسته و برنامه های این چنینی می باشند تا ما را به اهداف مان نزدیک سازند.”

در پایان کورس آموزشی، اشتراک کننده گان درک بهتر از چگونگی جمع آوری و تنظیم معلومات باستان شناسی حاصل نموده و آشنایی شانرا در خصوص استفاده سیستم معلومات جغرافیایی و نحوه گِردآوری و گزارش معلومات توپوگرافی برای ساحات باستانی افزایش دادند. این ورکشاپ به حیث یک تلفیق آموزشی در ماه فبروری 2018 انجام یافت. اشتراک کننده گان تأثیرات عملی نظریه سیستم معلومات جغرافیایی را در محیط کار آموخته و توانستند که بر تجربیات شان در ساحه کار بیافزایند.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.