برگردانی شکوه یک مجسمه بودا توسط تیم مشترک یونسکو و انستیتوت باستان شناسی افغانستان

برگردانی شکوه یک مجسمه بودا توسط تیم مشترک یونسکو و انستیتوت باستان شناسی افغانستان

در ماه سپتامبر 2012 یک گروپ از باستان شناسان که در وزارت معدن و پطرولیم و وزارت اطلاعات و فرهنگ کار می-کردند یک مجسمه بودا را که به قرن پنجم میلادی بر می گشت، کشف کردند که تقریباً کامل و بدون تخریب باقی مانده بود. این مجسمه در دیوار جنوبی اتاق شماره 15 که بنام MA045 مس عینک یاد می شود پیدا شده بود. از آنجایکه موقعیت مجموعه (MA045) در قسمت فوقانی یک تپه در کوه مس عینک قرار دارد، کارشناسان فکر می کنند که این مکان به حیث عبادتگاه مورد استفاده قرار می گرفته است. این مجسمه زیبای بودا که بالای یک چوکی نشسته است تبیین کننده صلح و احترام می باشد که در دوران باستان این مکان دارا بوده است.

از بانک جهانی بخاطر تمویل پروژه و از سازمان یونسکو بخاطر حمایت تخنیکی که توسط دو تن از اشخاص مسلکی هریک خانم لیوا البرتی و آقای ایرمانو کاربانارا این مجسمه در سال 2016 دوباره در جایگاه شان جاسازی گردید، تشکر و سپاسگذاری می کنیم. این تیم توسط خانم پروینا عبدلووا عضو تیم مراقبت میراث فرهنگی وزارت معدن و پطرولیم حمایت شد که دوتن از کارمندان انستیتوت ملی باستان شناسی افغانستان هریک آقای حسن مبارز و خانم نادیه علم حیدری، به عنوان مشاهدین/کارآموزان حضور داشتند. کار اساسی در لابراتوار تیم باستان شناسی فرانسوی در کابل صورت گرفته و در لابراتوار موزیم ملی افغانستان تکمیل گردید.

پروسه ترمیم ده هفته مکمل کاری را دربر گرفت. طرزالعمل کاری به گونه ی بود که نخست روی استوارسازی و یکجاسازی پارچه های مجسمه توجه شده بود. چون سر مجسمه جدا شده بود و کارشناسان مجبور بودند که آنرا به جای اصلی آن وصل نمایند. برای حصول اطیمنان از جابجای دقیق و دوام دار پارچه های مجسمه بدون تغییر در نتیجه، روی مواد متشکله و متصل کننده تحقیقات لازم صورت گرفته بود. نتایج کار ترمیم و استوارسازی این مجسمه بسیار فوق العاده و تحسین برانگیز بوده که می توانیم از زیبایی های مس عینک لذت ببریم.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.